Rock

Toronto Rock edge Halifax Thunderbirds στο OT στον ημιτελικό NLL East

Ο Ματ Σόγιερ αστειεύτηκε ότι το παιχνίδι «μπορεί να μου είχε ξυρίσει μερικές μέρες από τη ζωή», αλλά θα το δεχτεί γιατί ολόκληρη η ομάδα του ζει τώρα για να δει άλλη μια μέρα. Τουλάχιστον δύο ημέρες, στην πραγματικότητα.

Ο Σόγιερ είναι ο επικεφαλής προπονητής του Rock, ο οποίος κέρδισε τους Halifax Thunderbirds με 14-13 στην παράταση στον ημιτελικό του National Lacrosse League East την Παρασκευή το βράδυ πριν από ένα εκκωφαντικό πλήθος 7.241 στο FirstOntario Center που διέτρεξε τη γκάμα όλων των δυνατών συλλογικών συναισθημάτων πριν από την τελική προσγείωση. επί συνταξιοδότησης.

Ο Ροκ θα παίξει τώρα τον νικητή του αγώνα του Σαββάτου μεταξύ του Άλμπανι και του Μπάφαλο σε έναν τελικό best-of-three East. Εάν κερδίσει ο Μπάφαλο, ο πρώτος θα είναι στο Μπάφαλο το βράδυ του επόμενου Σαββάτου με τον Αγώνα 2 στο Χάμιλτον το Σάββατο 21 Μαΐου. Εάν ο Άλμπανι κερδίσει, οι Firewolves θα παίξουν στο Χάμιλτον την Κυριακή, 15 Μαΐου, στις 4 μ.μ.

Ο Ροκ προηγήθηκε με 5-0 νωρίς και 9-3 στο ημίχρονο, αλλά τελικά έμεινε πίσω με 13-12 με κάτι παραπάνω από εννέα λεπτά για το τέλος. Ισοπαλίασαν το παιχνίδι μερικά λεπτά αργότερα και στη συνέχεια έκαναν παράταση όταν ο τερματοφύλακας Νικ Ρόουζ έκανε ένα ζευγάρι αδύνατων αποκρούσεων στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα με τον τερματοφύλακα των Thunderbirds, Aaron Bold, να απομακρύνεται για έναν επιπλέον επιθετικό.

Δύο λεπτά μετά την παράταση, ο αρχηγός της Rock Challen Rogers απέκρουσε ένα σουτ του Auston Shanks, πήρε τη χαλαρή μπάλα και έτρεξε μόνος του στο μήκος του δαπέδου για να παγώσει, μετά να νικήσει, να νικήσει, να μετατρέψει την τοπική αγωνία σε έκσταση.

Κανείς που ήταν σε αυτή την ταραχώδη υπόθεση δεν θα πει ποτέ ότι δεν θα επιστρέψει γιατί το λακρός είναι βαρετό. Αυτή ήταν πρώτης τάξεως, συγκλονιστική ψυχαγωγία.

“Είναι εύκολο για εμάς να το πούμε γιατί κερδίσαμε, αλλά αυτό ήταν ένα παιχνίδι λακρός στην πεντάδα όλων των εποχών, καλοκαιρινό πρωτάθλημα, NLL, οτιδήποτε,” συμφώνησε ο Sawyer.

«Χαίρομαι που είχε αυτή τη στιγμή. Ο Challen είναι μακράν ο καλύτερος all-round παίκτης στο παιχνίδι λακρός. Να έχει κάποιον που είναι τόσο καλός όσο είναι αμυντικά για να μπορεί να κάνει αυτό που κάνει επιθετικά σε αυτές τις ειδικές καταστάσεις. Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει τέτοιος παίκτης».

Εάν πιστεύετε στο αθλητικό κάρμα, τότε αυτή ήταν η επιβεβαίωσή σας ότι κάποιες συγκρούσεις μεταξύ παίκτη και ευκαιρίας ήταν προορισμένες να συμβούν.

Το Lacrosse είναι ένα παιχνίδι με κερκόπορτα, μπροστινή πόρτα, στο οποίο μια αμυντική μονάδα επιτίθεται στο πάτωμα από τον πάγκο και η επιθετική μονάδα έρχεται να φορτίσει μόλις η ομάδα χάσει την κατοχή της.

Όταν ο κορυφαίος σκόρερ Rob Hellyer τραυματίστηκε τις τελευταίες τέσσερις εβδομάδες, ο Rogers έπαιξε κυρίως στην επίθεση, αλλά ο Hellyer επέστρεψε – σκοράροντας δύο φορές και προσθέτοντας τρεις ασίστ – που οδήγησε τον Rogers στην άμυνα. Με άλλα λόγια, αν ο Hellyer δεν είχε επιστρέψει από τραυματισμό το βράδυ της Παρασκευής, ο Rogers δεν θα ήταν στο παρκέ για να κάνει το παιχνίδι που έδωσε στον Rock την 12η νίκη στα τελευταία 14 παιχνίδια.

Επιπλέον, ο Rogers αποκάλυψε αργότερα, ο Jamison Dilks υποτίθεται ότι θα πήγαινε στο παρκέ καθώς οι Thunderbirds άρπαξαν την κατοχή, αλλά ο ντόπιος Hamilton γύρισε στον βετεράνο και είπε “Εσύ πήγαινε!”

«Νομίζω ότι όλοι στον πάγκο μας ήξεραν ότι μόλις ο Ρότζερς έδιωξε τη μπάλα και είχε αποσχισθεί, το παιχνίδι τελείωσε. Είναι αρκετά αυτόματος», είπε ο Hellyer. «Γι’ αυτό είναι ο αρχηγός μας. Και ο αρχηγός μας. Είναι ένας διασκεδαστικός τρόπος να το τελειώσεις.

«Ήταν λίγο πιο κοντά από ό,τι θέλαμε, αλλά μάθαμε κάτι από απόψε».

Ένα από τα οποία θα ήταν να μην τα παρατήσετε και να εκτελέσετε ατημέλητα πέναλτι, κάτι που έκανε ο Rock εν μέσω ενός σερί στο τρίτο δεκάλεπτο της Χάλιφαξ που είχε ως αποτέλεσμα τέσσερα γκολ, δύο στο power play, για να κλείσει το έλλειμμα 9-3. 9-7 στα πρώτα επτά λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Πήραν πέντε μέσα σε μόλις πέντε λεπτά για να ανοίξει το τέταρτο δεκάλεπτο και να πάρει το πρώτο, και μοναδικό, προβάδισμα του αγώνα. Για το τελευταίο μισό της τέταρτης περιόδου και στην παράταση, δεν μπορούσατε να ακούσετε τον εαυτό σας να σκέφτεται στο θορυβώδες κρεβάτι.

Ο Τζέικ Γουίδερς, ο καλύτερος παίκτης της φάτσας στο πρωτάθλημα, ήταν ο βασικός άξονας της επιστροφής του Χάλιφαξ, κερδίζοντας φάτσα οφ μετά από φάτσα οφ σε βασικές στιγμές, έτσι οι Thunderbirds πήραν πίσω την μπάλα αμέσως μετά το γκολ και έπαιξαν με την αυτοπεποίθηση και τη ρευστότητα που είχε ο Rock. στο πρώτο ημίχρονο.

Στην παράταση, ήταν το παιχνίδι του καθενός, αλλά ο Ρότζερς το έκανε δικό του.

Ο Tom Schreiber είχε ένα ζευγάρι ασίστ και τρία γκολ για τον Rock, δίνοντάς του 50 συνολικά για την κανονική περίοδο και τα πλέι οφ μέχρι στιγμής. Ο Dan Craig είχε ένα γκολ και τρεις ασίστ, ο Mitch de Snoo και ο Dan Dawson είχαν από ένα ζευγάρι γκολ και ο Zach Manns είχε δύο γκολ και τρεις ασίστ.

Ο Shanks, ο Cody Jamieson (τρεις ασίστ) και ο Stephen Keough είχαν όλοι δύο για τους επισκέπτες, στους οποίους αξίζουν τεράστια εύσημα για την έντονη επιστροφή τους, ενώ σινγκλ ήταν οι Withers, Brad Gillies, Ryan Terefenko, Tyson Bell, Dawson Theede και Eric Fannell.

Ο Rogers, ο Hellyer και ο προπονητής τους είπαν όλοι οι παίκτες της Rock ήταν σίγουροι ότι θα κέρδιζαν, επειδή γενικά ήταν η ομάδα που αναγκάστηκε να ξεπεράσει ένα έλλειμμα αυτή τη σεζόν και επομένως μην χάσουν την ψυχραιμία τους. Σχεδόν έβαλαν αυτή την πεποίθηση λίγο υπερβολικά για να δοκιμάσουν.

«Είναι ένα από τα καλύτερα γκρουπ ανδρών με τα οποία έχω παίξει ποτέ», είπε ο βετεράνος Ρότζερς. «Χαίρομαι που συνεχίζουμε να παίζουμε μαζί».