Rock

Οι Caicedo και Trossard στο προσκήνιο ως Brighton ροκ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | Πρέμιερ Λιγκ

Ο Ραλφ Ράνγκνικ ζήτησε συγγνώμη από τους οπαδούς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την «απαράδεκτη» ήττα της που εξασφάλισε ότι ο σύλλογος θα τερματίσει με τους χαμηλότερους βαθμούς στην Πρέμιερ Λιγκ. Η Γιουνάιτεντ κατηγορήθηκε ότι βρισκόταν στην παραλία κατά τη διάρκεια της θλιβερής σεζόν της και η άτυχη ομάδα του Ράνγκνικ, που κινδυνεύει να χάσει την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ, βρισκόταν στη θάλασσα με την Μπράιτον αχαλίνωτη στη νότια ακτή.

Ο Rangnick είπε: «Για αρχή είναι σημαντικό να ζητήσουμε συγγνώμη από τους υποστηρικτές μας. Ήρθαν από το Μάντσεστερ στο Μπράιτον. Δεν ήμασταν αρκετά καλοί από την αρχή μέχρι το τέλος. Η απόδοση ήταν πολύ κακή.

«Ήταν μια ταπεινωτική ήττα σήμερα. Ακόμη περισσότερο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη ήττα στην καριέρα μου. Δεν ήταν μόνο ότι χάσαμε 4-0, αλλά ήταν ο τρόπος που παίξαμε. Ήταν απαράδεκτο».

Η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ ξεπέρασε τα μπλοκ και το πρώιμο χτύπημα του Moisés Caicedo έβαλε την Μπράιτον στην εξουσία. Τα γκολ του δεύτερου ημιχρόνου από τον Marc Cucurella, τον Pascal Gross και τον εξαιρετικό Leandro Trossard, σε διάστημα 11 λεπτών, έριξαν νέο χαμηλό για την ομάδα των ακατάλληλων United καθώς κατρακύλησαν σε μια πέμπτη διαδοχική εκτός έδρας ήττα. Η Μπράιτον δεν είχε κερδίσει εντός έδρας από την Boxing Day, αλλά ένιωθε ότι τα Χριστούγεννα έφτασαν νωρίς για τους οπαδούς των γηπεδούχων μετά από αυτή την ευφορική νίκη.

Ο Έρικ τεν Χαγκ επικεντρώνεται στην κατάκτηση του τίτλου στον Άγιαξ προτού ξεκινήσει τη νέα του δουλειά στο Ολντ Τράφορντ, αλλά όταν ο μάνατζερ παρακολουθεί μια επανάληψη αυτής της σαμπούλας που δείχνει ότι θα μπορούσε να συγχωρεθεί που αμφισβήτησε την απόφασή του να αναλάβει την πρόκληση. Μια μνημειώδης δουλειά ανοικοδόμησης βρίσκεται μπροστά και η Μπράιτον αποκάλυψε αδίστακτα όλες τις αποτυχίες της κατεστραμμένης ομάδας της Γιουνάιτεντ.

Ο Πότερ, ο οποίος το περιέγραψε ως την καλύτερη ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια της θητείας του μπροστά σε ένα ρεκόρ πλήθους στο Μπράιτον, είπε: «Χρειάστηκε να υποφέρουμε λίγο στο σπίτι, προκειμένου να δώσουμε στους υποστηρικτές μας περισσότερες ευχάριστες αναμνήσεις. Νομίζω ότι το αναπληρώσαμε σήμερα.

«Ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση και ένα φανταστικό αποτέλεσμα. Όσο αφορά τις νίκες και τους πίνακες πρωταθλημάτων, έχει να κάνει με τη δημιουργία αναμνήσεων και στιγμών που μπορούμε να μοιραστούμε με τον κόσμο και η σημερινή μέρα ήταν ξεχωριστή.”

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καλό ξεκίνημα, αλλά ο Ντάνι Ουελμπέκ δεν μπόρεσε να καθοδηγήσει την κεφαλιά του από τη σέντρα του Τροσάρ εύστοχα. Ο Τροσάρ φαινόταν ότι είχε τη διάθεση να προβληματίσει τη Γιουνάιτεντ και απειλούσε την Μπράιτον κάτω από την πτέρυγα.

Η Γιουνάιτεντ είχε χάσει τα τέσσερα προηγούμενα εκτός έδρας ματς της και υπήρχε μια επιφυλακτικότητα στο παιχνίδι της που υπογράμμιζε τους πρόσφατους αγώνες της. Το αργό ξεκίνημά τους συνοψίστηκε από τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έστειλε άστοχα μια πάσα μικρής απόστασης εκτός παιχνιδιού προς χαρά των οπαδών των γηπεδούχων.

Η Μπράιτον ήταν πολύ πιο αιχμηρή στην μπάλα και η θετικότητά της ανταμείφθηκε με την ανακάλυψη μετά από 15 λεπτά. Το σουτ του Γκρος καταρρίφθηκε και η μπάλα έπεσε στον Καϊσέδο, ο οποίος έκανε ένα χαμηλό χτύπημα από την άκρη της περιοχής πέρα ​​από την απελπισμένη βουτιά του Νταβίντ ντε Χέα, για το πρώτο του γκολ για την ομάδα. Δεν ήταν κάτι περισσότερο από αυτό που άξιζε η Μπράιτον.

Σε απάντηση, ο Μπρούνο Φερνάντες επιχείρησε φιλόδοξα ένα βόλεϊ από την άκρη της περιοχής, αλλά η άστοχη προσπάθειά του πήγε ακίνδυνα εκτός παιχνιδιού. Ο Νεμάνια Μάτιτς ήταν ο επόμενος στο παιχνίδι, αλλά η ήμερη προσπάθεια του μέσου ήταν επίσης άστοχη.

Η Γιουνάιτεντ δυσκολευόταν να αντιμετωπίσει τον επιδραστικό Τροσάρντ και ο Γουέλμπεκ έριξε ένα βολέ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από ένα φάουλ με την Μπράιτον να συνεχίζει να κυριαρχεί.

Απείλησαν ξανά, αφού ο Scott McTominay έδωσε απρόσεκτα την κατοχή μέσα στο δικό του μισό, αλλά ο Trossard έσυρε το σουτ του έξω από το μακρινό δοκάρι.

Ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τελικά τον Ρόμπερτ Σάντσες πριν από την ανάπαυλα, από ένα φάουλ σε επικίνδυνη θέση, αλλά έσκασε απογοητευτικά το χτύπημα του πάνω από το δοκάρι.

Ο Moises Caicedo πανηγυρίζει το εναρκτήριο γκολ της Μπράιτον εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Φωτογραφία: James Marsh/Shutterstock

Η Μπράιτον κόντεψε να προσθέσει ένα δεύτερο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, αφού ο Ραφαέλ Βαράν δεν έλεγξε σωστά τη μεγάλη απομάκρυνση του Σάντσες στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Γουέλμπεκ δεν μπόρεσε να κατευθύνει το βολέ του εύστοχα. Θα είχε ως κορυφαίο την εξαιρετική εμφάνιση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους εύθραυστους αντιπάλους τους και ένα σημάδι της επικράτησης που θα ακολουθήσει.

Ο Ράνγκνικ δικαίως δεν εντυπωσιάστηκε με τα πρώτα 45 λεπτά και επέλεξε να εισαγάγει τους Φρεντ και Έντινσον Καβάνι στη θέση του Μάτιτς και του Άντονι Ελάνγκα σε μια διπλή αλλαγή στο ημίχρονο.

Όμως μέσα σε τρία λεπτά από την επανεκκίνηση η Γιουνάιτεντ έμεινε πιο πίσω. Ο Τροσάρ έσφιξε τον Κουκουρέλα και ο Ισπανός αμυντικός έριξε τη μπάλα στην οροφή των διχτυών από κοντά. Το στάδιο Amex λικνιζόταν και η Γιουνάιτεντ βρισκόταν σε εξαιρετικά ασταθές έδαφος.

Χρειάστηκαν 55 λεπτά για το πρώτο σουτ της Γιουνάιτεντ στο τέρμα, αλλά το βολέ του Χουάν Μάτα έπεσε κατευθείαν στην αγκαλιά του Σάντσες.

Η Μπράιτον επιδείνωσε τη δυστυχία της Γιουνάιτεντ με το τρίτο της γκολ, αφού ο Τροσάρντ έπαιξε στον Γκρος και ο μέσος πέρασε ήρεμα στο πλάι τη μπάλα πέρα ​​από τον Ντε Χέα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους όταν η απομάκρυνση του Ντιόγκο Νταλότ μπήκε στα δίχτυα από τον Τροσάρντ για το τέταρτο γκολ της Μπράιτον. Ελέγχθηκε από το VAR για ενδεχόμενο χάντμπολ αλλά δεν υπήρχε καμία απολύτως ανάπαυλα για τη Γιουνάιτεντ.

Ο Alexis Mac Allister δεν πέτυχε το πέμπτο γκολ της Μπράιτον με το σουτ του να εκτινάσσεται στο δοκάρι από τον Dalot. Η απόγνωση της Γιουνάιτεντ συνοψίστηκε όταν το γκολ του Καβάνι κρίθηκε οφσάιντ. Είχε χτυπήσει την μπάλα για να φτάσει στην εστία, αφού η κεφαλιά του αναπληρωματικού Χάρι Μαγκουάιρ αποκρούστηκε από τον Σάντσες.

Ο Γουέλμπεκ λίγο έλειψε να προσθέσει άλλο ένα γκολ αργά – το σουτ του πέρασε από το δοκάρι – αλλά αυτό ήταν μια εμφάνιση πέντε αστέρων από την Μπράιτον και άλλο ένα εξαιρετικά οδυνηρό πλήγμα για αυτή τη λυπημένη ομάδα της Γιουνάιτεντ.